3.4/5 - (10 امتیاز)

چکیده این آموزش

در این آموزش تخیل چیست رو باهم بررسی میکنیم و در ادامه به مباحث زیر می پردازیم:

 • قوه تخیل مهمترین قوه وجودی شما
 • اطلاعات اولیه در مورد مغز انسان
 • کارکرد نیمکره سمت راست مغز
 • کارکرد نیمکره سمت چپ مغز
 • ویژگی بارز انسان های موفق چیه؟
 • استفاده ی منفی از قوه ی تخیل در زندگی

fancy 02

تخیل چیست ؟

تخیل چیست رو اگه بخوایم یه تعریف ساده ازش داشته باشیم و ارائه اش بدیم اینطوری میشه گفت که تخیل شکل دادن مجازی یک موضوع در ذهن یا اینکه ما بیایم یک مورد رو در ذهن تجسم کنیم که در حال حاضر وجود خارجی نداره و ما نمیتونیم اون رو لمس کنیم و ما میایم در تخیل خودمون بهش پر و بال میدیم،

یعنی در واقع ما بر اساس شواهد و تصاویری که در داخل ذهنمون داریم میتونیم  اون موردی که دوست داریم داشته باشیم رو در کنار هم بذاریم، و به یک تصویر واحد از یک موضوع که دوست داریم در آینده داشته باشیم میرسیم و اونو بارها و بارها تجسم کنیم و قدرت تخیل خودمون رو تقویت کنیم،

و قدرت بیشتری پیدا کنه دقیقا مثه یک عضله که وقتی ورزشش میدی رشد پیدا میکنه و تخیل هم با تجسم و تخیلات فراوان هر روز قویتر میشه و میشه تصاویر با کیفیت تری ازش تهیه کرد تا لذت بیشتری ازش برد.

توضیحات صوتی در مورد آموزش تخیل میعادگاه ساختن آینده رو میتونید از طریق پلیر زیر بشنوید و لذت ببرید دوست عزیز این فایل صوتی آموزش رو چندین بار گوش بده تا ملکه ذهنت بشه:تخیل

قوه تخیل مهمترین قوه وجودی شما:

قبل از اینکه بخوایم شروع به صحبت در مورد توانایی قوه ی تخیل کنیم بهتره اول یکسری اطلاعات اولیه رو باهم بررسی کنیم در مورد ویژگی های یک انسان بالغ که چه توانایی ها و اطلاعاتی در مورد مغز یک فرد وجود داره.

اطلاعات اولیه در مورد مغز انسان:

مغز انسان از دو نیم کره تشکیل شده است که شبیه هم هستند اما کاربرد های متفاوتی دارن و ما درینجا به شرح وظایف و عملکرد این دو نیمکره میپردازیم و شمارو بیشتر با عملکرد و کارایی این دو عضو آشنا میکنیم.

کارکرد نیمکره سمت راست مغز:

این نیم کره چندین ویژگی داره که برخی از اون ویژگی ها رو اینجا میگیم در اولین مرحله این نیم کره سمت چپ بدن رو کنترل میکنه و برخی از ویژگی های این نیم کره شامله: درک تصاویر ، تشخیص چهره، حل معما،

درک رنگ ها و صداها، تخیل و خواب، خلاقیت و کشف کردن، استعداد های هنری، احساسات و عشق و … در ما مواردی که مربوط به احساس میشه در این قسمت قرار داره که این نیم کره یکسری عوامل باز دارنده و تقویت کننده داره که در آموزش های بعدی اون رو بررسی میکنیم.

تخیل

کارکرد نیمکره سمت چپ مغز:

این نیم کره هم دارایی ویژگی های هست که در اولین مرحله کنترل کردن نیمه راست بدن است و ویژگی های اون رو باهم بررسی میکنیم: فلسفه و ریاضی، نظم و طبقه بندی، منطق و تجزیه و تحلیل کردن، پردازش اطلاعات و… در کل انسان های اهل منطق و واقعیت بینی و محاسبات هستند با این نیم کره مغز بیشتر زندگی میکنن.

حالا که یکسری اطلاعات اولیه و ساده رو در مورد مغز به دست آوردیم درک میکنیم که قوه تخیل در نیم کره راست قرار داره که درین آموزش تخیل چیست رو کامل برای شما عزیزان باز میکنیم که دقیقا بدونین تخیل چیست و چه قدرتی داره و میتونه چگونه خواسته هاتون رو وارد زندگیتون کنه.

ویژگی بارز انسان های موفق چیه؟

اما حالا میخوام بگم که انسان های موفق انسان هایی هستند که از هر دو نیم کره استفاده بهینه میکنند اما اگر شما جز افرادی نیستید که در زندگی نمیتونید خوب از قوه تخیل استفاده کنید هیچ مسئله ای نیست، چون در این آموزش تخیل چیست اون رو بیشتر میشناسیم،

و راه تقویتش رو باهم یاد میگیریم.وقتی ما میایم از تخیل خود و تجربیات گذشته استفاده میکنیم برای اینکه بتونیم یک تصویر رو بسازیم به این مدل تخیل کردن را تخیل سازنده میگن به همون اندازه که تمرکز حواس در رشته های ورزشی و هنری یک اصل واضح اس ،

قوه تخیل هم یک اصل واضح برای موفقیت افراد است و افرادی در زندگی ثروتمند و زندگی لذت بخش و پر از آرامشی دارند که قوه ی تخیل قویتری دارند. افراد زیرک هرچیزی که میخوان رو ابتدا در ذهنشون به وجود میارن و بعد در زندگی واقعیشون بدستش میارن و وارد زندگیشون میشه.

تخیل

استفاده ی منفی از قوه ی تخیل در زندگی:

عموم مردم و حتی خود شما هم ازین قوه ی تخیل بارها استفاده کردین اما در جهت منفی، ما درین آموزش تخیل چیست میخوام در جهت مثبت،ازین به بعد ازش استفاده کنیم و بدستش بیاریم و ازش بهره مند بشیم و هر خواسته ی داریم به وجودش بیاریم چه بد چه خوب.

در مسیری که داریم طی میکنیم به سمت اهداف حرکت کنیم هماره مسئله ها و چالش های به وجود میاد اما برای اینکه بتونیم همواره انگیزه ای داشته باشیم با تخیل کردن و تصویر سازی ذهنی در واقع ما این موتور رو برای خودمون روشن نگه میداریم و در جهت بهینه و مثبت ازش استفاده میکنیم حتی اگه نمیخواهید ستاره باشید ، باز هم به یک تخیل نیرومند احتیاج دارید،  توانایی تجسم کردن و تصور کردن با چیزی که در زندگیتان وجود ندارد.

موضوع مرتبط
حل مسئله ۱

کلید انواع خلاقیت و حل مسئله ها است، از چیزی که نمیشه همواره مطمئن شد مسئله ها و چالشها هستش که با داشتن یک قوه تخیل خوب و قوی کردن این ها ما میتونیم مسئله های بیشتری رو حل کنیم.

موضوع مرتبط
حل مسئله ۲

رابطه قوه ی تخیل با تمرکز

قوه تخیل چیست تخیل هم یک توانایی هست مثل تمرکز کردن که با تمرین میشه اونو به دست آورد، که ما میتوانیم با تمرین کردن اون رو به دست بیاریم هنگامی که ما قصد تصویر سازی رو داریم، در واقع از تموم توانایی ها شروع به استفاده میکنیم با شروع به کارگیری قدرت تخیل ما شروع به فراخوان کردن یکسری تصاویر ذهنی میکنیم و با تجربیات گذشته تلفیق میشه و تصویر جدیدی و متفاوت رو خلق میکنیم.

موضوع مرتبط
تمرکز شاه کلید موفقیت

تخیل

بررسی چند نکته برای قوه تخیل چیست

برای اینکه بیشتر با مبحث تخیل چیست آشنا بشیم به چند مورد زیر باید دقت کنیم و بیشتر باهاشون آشنا بشیم و انجام بدیم تا قوه ی تخیل قویتری داشته باشیم.

۱)خیال پردازی کنیم:

هر چیزی رو در زندگی که دوست دارید اونطوری که دوست دارید تصور کنید و در مورد آبنده خودتون و کاریتون شروع به خیال پردازی کنید بهترین حالت ممکن رو برای اون کار در نظر بگیرید و شروع کنید به یادگیری این مهارت که در جلوتر چندین تمرین رو باهم بررسی میکنیم.

اینو قبول داریم که هر کاری در ابتدا ساده به نظر نمیاد اما با تمرین و تکرار ساده میشه مثل یک فیل رو که بخوای در یک یخچال قرار بدیم نمیشه، ولی اگه قطعه قطعه اش کنیم به راحتی در یک یخچال جا میشه. برای همین هر کار بزرگی در ابتدا محال و غیر ممکن به نظر میرسه اما وقتی اونو به قسمت های کوچیکتر تقسیم میکنیم به راحتی دست یافتنی میشه.

تخیل

برای درک بیشتر باز هم میشه مثال دانشگاه رو میشه زد روز اول که چارت آموزشی رو نگاه میکنیم میگیم اوه این ۱۴۰ واحد و این همه درس رو کی پاس کنه؟ اما وقتی شروع میکنیم آروم آروم واحدها و درسارو پاس میکنیم در پایان وقتی همه واحدها و درسارو پاس کردیم و گذروندیم یه لبخند میزنیم،

میگیم آفرین من تونستم مدرک کارشناسیمو با گذروندن ۱۴۰ واحد بگیرم و در رشته ی تخصصی مورد علاقم کارمو شروع کنم دوست عزیز برای داشتن تخیل قوی ابتدا باید آروم آروم شروع کنیم و ابتدا هر زمانی که تونستیم تجسم و تخیل کنیم رو یادداشت کنیم و بعد از چند روز متوجه میشیم که خیلی پیشرفت صعودی داشتیم.

۲)با خودمون مهربون باشیم:

با خود درونیمون و قوه تخیلمون مهربون باشیم در مورد اول باید بدونیم که این مورد نیاز به تمرین داره اگر تصور کردن موقعیت های کاملا متفاوت برایتان سخت است از تمرین های کوچک شروع کنید و خود رو در یک موقعیت تخیلی و تجسمی ساده قرار دهید چیزی که اندکی با موقعیت های واقعی زندگی متفاوت باشه.
تخیلتمرین: برای این مورد پیشنهاد میکنم که تصاویر و فیلم های رو ببینین که تخیل در اون وجود داره تا بتونیم که ساختار ذهنی رو بشکنیم، خب شاید بازم بگید یه تمرین راحتتر بهمون پیشنهاد بدین، برای این کار شما یک وسیله یک شی یک تصویر رو در دستتون قرار بدین،

و بعد چند ثانیه بهش نگاه کنین و بعد چشماتونو ببندین و همون شی و تصویر رو دقیقا با همون کیفیت و رنگ تجسم کنین، این کار رو در ابتدا چند بار تکرار و تمرین کنین باعث میشه که قوه ی تخیل قوی بشه و راحتتر بقیه موارد رو تجسم کنید.

۳)چطور از هر فرصتی استفاده کنیم؟

در هر فرصتی از زندگی که برای من و شما پیش میاد شروع به استفاده کنیم شاید در مرحله اول فکر کنیم که وقت این کار رو نداریم، پس شروع کنید به تمرین هایی که در کنار کارهای روزانه میتونین انجام بدین و با بازی های تمرکز حواس اون هارو ترکیب کنید.

یکی از بازی های که میشه انجام داد بازی های کامپیوتری و گوشی همراهه که به راحتی با یه سرچ ساده میشه اینو فهمید و با قرار دادن موقعیت خودمون بجای کاراکتر بازی میشه به حال و هوای اون محیط شبیه شد و خودمون رو در اون شرایط حس کنیم تجسم کنیم.

تخیل

۴)چگونگی استفاده از حواس ۵گانه:

برای اینکه بتونیم از قوه تخیل چیست به صورت واقعی تر و عالی تر استفاده کنیم بهتره از تمام حواس پنچ گانه استفاده کنیم سعی کنیم یک تصویر رو با تمام حواس های پنچ گانمون حس کنیم اگر ما فرایند تخیل رو یه کار بیهوده بدونیم ما وقت زیادی رو صرف آن نخواهیم کرد،

از آنجایی که بچه ها این کار رو برای خوش گذروندن هم انجام میدن ما هم فکر میکنیم این کار بیهوده است. اما باید از همین حالا یاد بگیریم، این لذت رو دوباره زنده کنیم وقت های خوشی را که به شما لذت وجودی می داد وقتی به توانایی ها خود در استفاده از قوه تخیل اطمینان پیدا میکنید میتوانید هر رویایی رو که دوست دارید برای خودتان مجسم کنید.

تخیل

نقش تخیل در زندگی شما

تجسم رو باید در زندگیمون به کار بگیریم تا نتیجه ی چند برابری رو بدست بیاریم و تا ما نتونیم شرایطی که در انتظارمونه رو تجسم کنیم در واقع به چشم اندازی که میخوایم دست نخواهیم یافت یکی از دلایلی که یک زوج موفق صاحب خونه میشن خیال پردازی خانما هستش،

که با وجود اینه شرایط خونه دار شدن رو ندارن میرن دنبال خونه میگردن و آقاشونو مجبور میکنن که به دنبال خونه بگردن و بعد از مدتی آقا میبینه که جدی جدی دارن خونه دار میشن شاید برای شما یا خیلیا اتفاق افتاده و براتون تعریف کردن ،این از قدرت تخیل و تجسم دقیق هستش.

تخیل در قرآن

تخیل در قرآن یک بار اومده اونم موقعی که حضرت موسی عصاشو میخواد بندازه و داستان تبدیل شدن عصا به مار که در سوره طه آیه ۶۶ بیان شده که میفرماید:

قَالَ بَلْ أَلْقُوا فَإِذَا حِبَالُهُمْ وَعِصِيُّهُمْ يُخَيَّلُ إِلَيْهِ مِنْ سِحْرِهِمْ أَنَّهَا تَسْعَى(طه آیه۶۶)
گفت [نه] بلكه شما بيندازيد پس ناگهان ريسمانها و چوبدستى‏ هايشان بر اثر سحرشان در خيال او [چنين] مى ‏نمود كه آنها به شتاب مى ‏خزند (طه آیه۶۶)
اما تخیل و ایمان آوردن به غیب به ناشناخته ها به چیزایی که دیدنی نیستن در آیه ۳ سوره بقره صریحا بیان شده
الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَيُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ (بقره آیه ۳)
آنان كه به غيب ايمان مى ‏آورند و نماز را بر پا مى دارند و از آنچه به ايشان روزى داده‏ ايم انفاق مى كنند (بقره آیه ۳)
تجسم رو بخوایم از نگاه قرآن بررسی کنیم  اینه که ما به چیزهایی ایمان بیاریم که قابل دیدن نیستن و قابل لمس نیستن، و اینارو با تجسم خودمون با قبول اینکه وجود دارن ما بهشون ایمان میاریم و در زندگیمون پدیدار میشن.

ما هرچیزی رو که میخوایم قبول کنیم باید لمسش کنیم باید ببینیمش باید حی و حاضر باشه و چشمامون اونو ببینیم تا تاییدش کنیم اما تجسم در مورد چیزهایی هستش که با چشم قابل دیدن نیستن و با دستامونم نمیتونیم لمسشون کنیم و باید در ذهنمون به وجودشون بیاریم و بهشون پر و بال بدیم اینقد تکرار و تمرین کنیم که داریمشون و در راستای بدست آوردنشون تلاش کنیم و هدف گذاری کنیم تا به دستشون بیاریم.

تخیل

الگوپذیری از تخیل کودکان:

اگه بخوایم تخیل چیست رو کاملتر توضیح بدیم و شما لمسش کنین کودکی خودتون یا رفتارای یک کودک رو در نظر بگیرید وقتی میخواد بازی کنه همه ی صحنه ها و کاراکترهای بازیشو تجسم میکنه و همه چیز زاینده ذهنشه و با ذهنش و قدرت تخیلش،

خودشو سرگرم میکنه و به بازیش حس و هیجان خاصی میبخشه ما به عنوان تماشاچی بعضا میبینم که چقد زیبا داره صحنه سازی میکنه و کاراکترهایی که وجود خارجی ندارن رو به زیبایی تداعی میکنه از الهامات کودکیمون باید نهایت استفاده رو ببریم و در خواسته هامون تکرارش کنیم هرچیزی که میخوایم رو با ریز جزییات تجسم و تخیلش کنیم و به زندگیمون واردش کنیم.

تخیل

تخیل در اشعار معاصر

شاعران معاصر ما بسیار از تجسم و خیال در اشعار خودشون استفاده کردند که ما برای شما عزیزان از هر شاعری چند بیت رو انتخاب کردیم در ابتدا از خیام یک رباعی انتخاب کردیم

این چرخ فلک که ما در او حیرانیم
فانوس خیال از او مثالی دانیم
خورشید چراغ دان و عالم فانوس
ما چون صوریم کاندر او حیرانیم

از حافظ
ماهی که قدش به سرو می‌ماند راست
آیینه به دست و روی خود می‌آراست
دستارچه‌ای پیشکشش کردم گفت
وصلم طلبی زهی خیالی که توراست

خیال در اشعار مولانا
تا نقش خیال دوست با ماست
ما را همه عمر خود تماشاست
آن جا که وصال دوستانست
والله که میان خانه صحراست

تخیل

چگونه به شرایط الان توجه نکنیم؟

شاید هر کسی در یه موقعیت های از زندگی قرار بگیره که اون موقعیت ها رو دوست نداشته باشه و موقعیت ها رو موقعیت های ناخواسته بدونه نکته مهم در مورد تخیل چیست اینه که ما نباید با توجه به شرایط ناخواسته الانمون بخوایم تخیلمون رو به وقت ها یا موقعیت های دیگه ای موکول کنیم،

در واقع تخیل برای اینه که ما از شرایطی که اون رو دوست نداریم به سمت شرایطی بریم که اونارو دوست دارم پس بدون توجه به شرایطی که هست بیایم از تخیلمون کمک بگیریم برای ابنکه به شرابط و موقعیت های برسیم

که اونارو دوست داریم و خواسته های ما در اونجا قرار داره، پس تخیل  چیست دقیقا برای این موضوعه که مارو از شرایطی که اونارو دوست نداریم بیرون بیایم و به سمت شرایط و خواسته هایی که میخوایم ببره، توضیحات تصویری استاد رضایی رو میتونید از طریق پلیر زیر ببینید و دنبال کنید:

انواع تخیل 

میخوام در مورد تصویرسازی براتون صحبت کنم حاشیه و خوش‌وبش رو بریزیم دور و برم سر اصل موضوعی که اومدم در موردش با شما صحبت کنم و اون تصویرسازی ذهنیه من همیشه میگم آقا ما دو تا دنیا داریم،

یکی دنیای فیزیکی‌مان، یکی دنیایی که در ذهنمون و در تصویر سازیمون داریم، اینا با هم مرتبط هستند یعنی من هر شخصیتی رو و هر زندگی رو اومدم توی ذهنم ساختم همونم تجربه می‌کنم اگر چیزی به‌غیراز اون زندگی که من دارم باشه من اصلاً اون رو نمی‌بینم میدونی چرا؟

چون توی تصویرسازی من توی ذهنم دنیایی دارم که با اون متفاوتی پس اصلاً همچین زندگی را تجربه نمی‌کنم نکته اینه یک رابطه مستقیم بین اون چیزی که من دارم زندگی می‌کنم و اون چیزی که دارم در ذهن می‌سازم وجود داره،

و اینا رابطه شون مستقیم اگه میخوای تغییری توی زندگیمون به وجود بیاد توی احساسمون به وجود بیاید اصلاً بحث تخیل و تصویر سازی رو دست کم نگیر خیلی جدیش بگیر یعنی بشین یادش بگیر و بشین براش وقت بزار.

 • توی مدیتیشن می‌تونه کمکت کنه
 • توی کسب و کار می‌تونه کمکت کنه
 • توی تغییر شخصیت می‌تونه کمکت کنه
 • توی تغییر باور و فکر میتونه کمکت کنه

فواید و مضرات تخیل

یه آدمی رو در نظر بگیر توی ذهنش خودش رو یه فرد بازنده، بی عرضه، دست و پا چلفتی می‌دونه این آدمه آیا می‌تونه یه فرد با عرضه باشه خب نمیتونه چون اول باید بیاد اون تصویر رو درست کنه، اگه بخوایم هر چیزی رو درست کنیم چه توی شخصیتمون، چه توی رفتارمون، چه توی زندگیمون باید اول بیایم بریم اون بک گراند  رو درست کنیم.

یعنی برگردیم یه تصویر درست بسازیم ازش و وقتی اومدیم اون تصویر درست رو ساختیم بیایم کم کم اون رو در زندگیمون پیاده سازی کنیم باور کنید خیلی تاثیر داره من یادمه اولین کارگاهی که داشتم قبلش شاید صد بار دویست بار تو ذهنم کارگاه برگزار کردم با اینکه خیلی واسه من سخت بود توی جمع صحبت کردن و من چالش بدی داشتم،

تمرین تجسم و تصویرسازی ذهنی با مثال

چون اومدم تمرین ذهنی رو انجام داده بودم همش توی ذهنم تصویرسازی می‌کردم و کارگاه برگزار می‌کردم و آزمون و خطاهامو اونجا می‌دادم بدون اینکه بخواد اتفاق بدی بیفته بعد وقتی اولین کارگاهمو برگزار کردم باور کنید خیلی تسلط روش داشتم و خیلی خوب اون کارگاه برگزار شد.

می‌خوام بهت بگم تو داخل ذهن میتونی آزمون و خطا انجام بدی، اشتباه انجام بدی، اشتباهاتت رو پیدا کنی، خودتو تقویت کنی، ایده پردازی کنی، ایده هاتو رشد بدی همه اینکار هارو میتونی توی ذهنت انجام بدی،

اما چون اصلاً نه می‌دونیم تصویر سازی درست چیه نه براش قدمی برمی‌داریم نه می‌خوایم یادش بگیریم نمی‌تونیم ازش استفاده کنیم چون ذهن ما به قول معروف خالی نمی‌مونه یعنی بیکار نمیشینه یه گوشه و الاف ما نیست،

افرادی که تخیل قوی دارند چگونه عمل میکنند؟

ذهنمون اگه ما بهش دیتا ندیم خودش دیتا داره، اگر ما نیایم تصویر سازی رو آگاهانه انجام بدیم ذهنمون تصویرسازی می‌کنه پس وقتی من نیام تصویر درستی شکل ندم داخل ذهنم، ذهنم میاد تصویر شکل میده،

برای خودش و اکثر تصاویری که شکل میده دست و پا چلفتی و بی عرضه و من نمیتونم و نمیشه هست، پس این ذهنمون اگه ما براش قدمی برنداریم اون برای ما قدم برمیداره و اگه اون قدم برداره خیلی به ضررمون خواهد بود.

چون اصلاً تصویر درستی نمیسازه و برای تصویر سازی ما باید یاد بگیریم خودمون آگاهانه این کار رو انجام بدیم و این آموزش تخیل می‌تونه به شما کمک زیادی در مورد اینکه موضوع بکنه اومدم بگم اون رابطه مستقیم رو هیچ وقت دسته کم نگیر و هیچ وقت بیخیالش نشو،

چون ضربش رو می‌خوری تو اگه خودت رو با عرضه بدونی هر چند الان عرضه نداشته باشی کم کم با عرضه میشی و جسارت پیدا می‌کنی چون یه تصویر با عرضه از خودت داری اگر عرضه نداشته باشی میری عرضه پیدا می‌کنی، اگر تو ذهنت خودت رو به فرد شجاع بدونی و ترسو باشی بالاخره شجاع میشی

اما اگه تو تصویر سازیت خودت رو آدم بی دست و پا و بدبختی باشی هیچ وقت برای بهبودش قدم برنمیداری پس وقتی من میام تو ذهنم می‌سازم براشم قدم برمیدارم این خیلی مهمه و امیدوارم نکته برات جا افتاده باشه خوشحالم که با من همراهید.

به خیال آوردن؛ به کار انداختن خیال؛ پنداشتن؛ گمان کردن. ۲. (اسم) پندار؛ گمان.

چرا باید تخیل مثبت رو جدی بگیریم؟

همونطوری که در آموزش اشاره شد ما از تخیل استفاده میکنیم و ممکنه این استفاده در راستایی منفی تخیل باشه اما در قدم اول بزارین این موضوع رو بگم که از خیلی تصویر سازی های ذهنی منفی نترسین،

چون به همین راحتی ها اتفاق نمیفته اما تخیل مثبت رو جدی بگیرین چون خیلی راحت ما به جنبه های مثبت زندگیمون میرسیم و تخیل و تصویر سازی های مثبت در زندگی ما اتفاق میفته، پس برای این تصویرسازی ها وقت بزارین،

و نکته ها و تمرین های رو که بهتون داخل این آموزش گفتیم رو اجرایی کنید تا به نتایج دلخواهتون برسید ذهن ما خیلی توانایی های بالایی داره که هر چقدر اونارو بشناسیم و به پتانسیل های ذهن آگاه بشیم میتونیم از ذهنمون درست تر و بهتر استفاده کنیم،

که در آموزش های که برای ذهن آماده سازی کردیم به قدرت ذهن و قدرت درون اشاره کردیم و یکی از توانایی های ذهن ما تخیل هستش که باعث میشه خواسته های در دنیایی واقعی ما شکل بگیره پس از این پتانسیل استفاده کنید.

موضوع مرتبط
جادوی شگفت انگیز قدرت ذهن

جمع بندی آموزش و کلام پایانی:

تجسم در زندگی ما خیلی نقش مهمی رو ایفا میکنه وقتی ما در ذهنمون و در خیال خودمون نتونیم تجسم کنیم که موفق میشویم در زندگی واقعی هم به موفقیت و پیروزی نمیرسیم برای همین هست که در ورزش حرفه ی ورزشکاران رو ابتدا در ذهنشون با رقباشون جدال میکنن و اگه بتونن توی ذهنشون برا حریفشون غلبه پیدا کنن در واقعیتم بر رقباشون پیروز میشن.

پس دوست عزیز مسئله تجسم خلاق رو جدی بگیر و در زندگی روزمرت ازش استفاده کن وقتی قدرتی به این بزرگی در درونت هست چرا ازش استفاده کافی و لازم رو نبری؟ برای تجسم نیازی به پرداخت هزینه ی نداری هرجا و هر زمان که نیاز داری میتونی ازین قوه استفاده کنی در زندگیت و نتایج رو به سمت خودت برگردونی،

و تو پیروز و فاتح نبرد زندگیت باشی و احساس خوب و لذت بخش رو به خودت هدیه بده با تجسم روزای خوب ،با تجسم اتفاقات خوب، با تجسم لحظات خوش که وارد زندگیت بشه. دوستون دارم و براتون بهترین هارو آرزومندیم
در پناه حق
یا حق.

محصولات پیشنهادی

جدیدترین آموزش های رایگان 

7 پاسخ
 1. پگاه امیری گفته:

  بنام خداوندی که تخیل را آفرید تا رمانتیک و عاشقانه زندگی کنیم.
  در یک روز زیبای بهاری، در بهار ۹۷در جلوی ایوان اتاقم مینشینم و به دونه های درشت بارون می نگرم، موهای خرمالویی بلندم بر روی شونه هايم میریزد و با بادهای بهاری به این طرف و آن طرف میرود بر روی گونه هايم تکه یخی مینشیند و با رژی آتشین در حالیکه از سرما میلرزم به دونه های بلند بارون میخندم، قه قه ای خنده هايم همه رو از خواب بیدار خواهد کرد. به رنگین کمان مینگرم که از دور شاهد خنده های من است.
  بارون همچنان می بارد و من در خیال خود یاد بچگی ام میافتم که کودکانه با افکاری کوچک و تخیلاتی باور نکردنی بازیهای هیجانی کودکی اش رو در معرض نمایش قرار میدهد که چجوری با شیطنت های بچگی اش عصای پدر بزرگم رو اسب افسانه ای میکند و تا کهکشانها به دنبال خود میکشد، بزرگتر که میشوم همون چوب پدر بزرگ بازیهای دوران نوجوانی من میشود که منتظر میمونم تا اسب سفید رویاهایم به دنبالم بیاید و منو به آرزوهایم برسوند…
  اما الان چشمهایم رو می بندم که قشنگترین روياي زندگی ام رو تجسم کنم با بستن چشمهایم آروم آروم به يه خواب عمیق فرو میروم يه تجسم باور نکردنی، تخیلی از جنس خیال ؛خیال قبول شدن کنکور امسال ؛
  آری من کنکور روانشناسی بالینی دانشگاه شیراز رو با رتبه ۱قبول شدم. به اتفاق خونواده برای ثبتنام مهرماه ۹۷عازم شیراز خواهم شد. با قلبی پر از آرزو و انرژی های مثبت، ساعت ۱۰صبح، پرواز کرمانشاه -شیراز.
  خیلی خوشحالم بالاخره به آرزوهايی که يه روزی فکر میکردم رویایی بیش نیستند دارم میرسم. کی بدو بدو، کلی کار که باید قبل از رفتن به فرودگاه انجام میدادم. الو… الو… نميدونم چرا هر چه شماره آقای رضایی رو می گیرم جواب نميده، خیلی دلم می خواد قبل از رفتنم یکبار ایشون رو ملاقات کنم. دلم برای انرژی های مثبت شون خیلی تنگ میشه کاش وقت شو داشتم يه قهوه داغ مهمون شون میشدم.
  ساعت ده صبح شد از پله های فرودگاه بالا میرفتم که گوشی موبايلم به صدا در اومد ؛وااااااااای خدای من، دکتر حامد هستش!
  چونکه من دوست داشتم آقای رضایی دکترا شو بگيره، شماره شو با دکتر حامد سیو کرده بودم. با دلخوری گوشی شو جواب دادم اشک تو چشم هام حلقه زده بود دلم براش خیلی تنگ شده بود چون دکتر حامد تنها دوستی بود که دلم ميخواست قبل از رفتن ایشون رو ببینم. مثل هميشه و با انرژی منو توجیه کرد و بهم قول داد که برای ديدنم به شیراز بیاید.
  سوار هواپیما که شدم ناخواسته یاد جمله دکتر حامد افتادم، خدایا من نمیتونم بدون تو بهترین شوم کمکم کن که با هم بهترین شوم. جمله ای که میشه گفت تنها چيز برای رسیدن به آرزوهای من بود خیلی بهش ایمان دارم.
  وای شیراز چقدر رویاییست بوی عطر بهار نارنج اش تموم کوچه ها رو پر کرده انرژی مثبتی بهم خواهد داد. عجولانه به طرف دانشگاه شیراز حرکت خواهم کرد اولین روز رفتن من به دانشگاه و رسیدن به تمام رویاهایم. خودم رو در لباس روانشناسی تصور خواهم کرد. اولین کسی که منو خانم دکتر صدا میکنه به نظرم کی ميتونه باشه! دوستم، دکتر حامد، دانشجوهام یا والدینم، نميدونم…
  آها! يادم رفت اینو بگم من از بچگی عاشق آمریکا بودم الان میخوام مدارک مو براشون بفرستم که منو پذیرش كنن. فرم درخواستی مو پر خواهم کرد من به سه زبان جهان مسلط هستم. انگلیسی، فرانسه، و آلمانی. نمرات ارشد و دکترامم عالی هستش چون من نمره الف دانشگاه بودم پس مشکلی برای قبول شدنم وجود ندارد. سه تا مقاله isi دارم. و چهار سال سابقه کار کلینیکی خواهم داشت. با خوشحالی رزومه مو فرستادم و منتظر Ok اون شدم. همه چیز fantastic و عالی هستش. یک هفته بعد جواب درخواستم اومد منو به عنوان يه بالینگر معروف پذیرفتن.
  وااااااااای امریکا چقدر رویاییست، چه دریاچه باشکوهی، چه فرهنگ و تمدنی، واقعا بهشتی دیگر است. بعد از چند ماه زندگی در آمریکا و تجربه اولین کار بالینی در یکی از بیمارستانهای تگزاس، تونستم يه ماشین مدرن با امکانات ویژه و يه خونه دو هزار متری، بخرم.
  زندگی مدرن، کار بهتر، زندگی بهتر و رفاه بیشتر، تنها نگرانی من فقط تنها بودنم بود تنهایی از خونواده، یا نمیدونم شاید دلم يه ازدواج رویایی ميخواست، شاید اسب رویاهایم رو می خواستم اینجا پیدا کنم…
  من که از ازدواج میترسیدم، چون حس میکنم ازدواج مانع پیشرفت و موفقیت هستش تازه داشتم زندگی میکردم. برای آروم شدن و تنها نموندم يه سگ گرفتم که حالم خوب بشه، که يه دوست واقعی داشته باشم یا نمیدونم شایدم يه عشق خیالی فقط برای پر کردن خلأ تنهایی ام.
  بالاخره با کلی تحقیق يه سگ ملوس گرفتم. اسم شو brid e grow به معنی عروس روياهام انتخاب کردم. چند ماهی رو با bride گذروندم حالم خیلی خوب بود تا اینکه…
  در يه مهموني با يه جوون آمریکایی با قدی بلند، موهایی بلوند، چشمهایی آبی و استیلی زیبا آشنا شدم، دکتر مارکس -ریکس، جراح مغز و اعصاب بود ناخواسته عاشق اش شدم. نمیدونم چرا! ولی باهاش ازدواج کردم. الان من خوشبخت ترین دختر جهانم. ما با هم کلی تحقیق علمی انجام دادیم و يه کتاب هم با هم نوشتیم که مارس ۹۸چاپ خواهد
  شد اسم کتاب رو من گذاشتم از تخیل تا خوشبختی….
  به امید روزی که همه بتونن با تخیلات شون به واقعیت برسند. Dr. Pegah
  آکادمی تخیلات مثبت ?

 2. روژین ملکی گفته:

  هر انسانی تخیل رو به یک نحوه تعریف میکنیم
  بچه که بودیم بااندیشه اینکه پزشک میشیم بزرگ شدیم
  با رویا پردازی اینکه میتونیم کاره ای شیم قافل از اینکه این دنیا مارو به جای دیگ سوق میده و نمیزاره اون طور که خیال پردازی کنیم بهش برسیم

  خیال پردازی یعنی رویا پردازی راجب یک شغل وبه آن نرسیم
  خیال پردازی یعنی فکر درمورد یک فرد که همه وجودتو و به آن نرسیم
  ما در بچگی ارزوهای بزرگ داریم
  وقتی بزرگ میشویم ارزوها به مرور کوچک میشوند
   با تشکر از گروه اکادمی مثبت 
   روژین

  • مدیر سایت گفته:

   با سلام سپاس از نظرات ارزشمند شما ،روژین خانم و پگاه خانم عزیز ،امیدواریم که از تخیل نهایت لذت رو ببرین و لحظات شاد و آینده ی که دوست دارین رو برای خودتون بسازین و برای داشتنش تلاش کنین

 3. شیرزادی گفته:

  ذهن ما بر اساس تصاویر ذهنی و قوه تخیل عمل می‌کنه پس اگر تصاویر ذهنی و قوه تخیلمون ضعیف باشه عملکردمون هم ضعیف خواهد بود، اگر تصاویر ذهنی ما مبهم باشه، به نتایج مبهمی هم، دست خواهیم یافت و طبیعیه که اگه این تصاویر ذهنی و قوه تخیل به صورت روشن، واضح و شفاف باشن ما به نتایج بسیار عالی دست پیدا خواهیم کرد.باید اهداف و خواسته‌هامون واضح و روشن باشه/جمع بندی که در پایان ،،،،جناب رضایی برای افزایش قوه خیال کردید،عالیست اما جای بحث بیشتری باز بود و میشود بیشتر در مورد افزایش قوه تخیل صحبت کرد،از جمله موارد دیگر برای افزایش قدرت تخیل،تکرار آن مطلب،واضح سازی و روشن کردن هدف،و نحوه احساساتی که روی آن موضوع داریم هستند/درود به شما

 4. عابدین شیرزادی گفته:

  ذهن ما بر اساس تصاویر ذهنی و قوه تخیل عمل می‌کنه پس اگر تصاویر ذهنی و قوه تخیلمون ضعیف باشه عملکردمون هم ضعیف خواهد بود، اگر تصاویر ذهنی ما مبهم باشه، به نتایج مبهمی هم، دست خواهیم یافت و طبیعیه که اگه این تصاویر ذهنی و قوه تخیل به صورت روشن، واضح و شفاف باشن ما به نتایج بسیار عالی دست پیدا خواهیم کرد.باید اهداف و خواسته‌هامون واضح و روشن باشه/جمع بندی که در پایان ،،،،جناب رضایی برای افزایش قوه خیال کردند عالیست،بنده هم چندمورد به آن اضافه میکنم/از جمله عوامل دیگر بر افزایش قوه تخیل،انتخاب هدف در مرحله اول،واضح کردن و روشن کردن آن در ذهن،تکرار آن،و چگونگی احساسمان با آن هدف است/موفق باشید

 5. سارا مرادی گفته:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  بازم ممنون بابت اموزش خوبی ک ارایه دادید اگه بخوام تجربه شخصی خودمو عنوان کنم ک ریشه در سنین پایین داره زمانی ک تلویزیون فیلمی رو پخش میکرد ک الان حضور ذهن ندارم اسمش چی بود و یه خانوم مهندس بود ک ماشین شاسی بلند داشت اونوقتا پاترل بود همون لحظه حسی در وجود من بیدار شد و تو تخیلات خودم میدیدم و ارزو داشتم روزی مهندس بشم این اموزش گوش دادم منو برد باون سالهای دور و تصمیم گرفتم با همون قدرت تخیل و ب سبک استاد عزیز شاسی بلند امروزی رو هم جذب کنم …
  بامید روزی ک تخیلات همه دوستان عزیز تبدیل ب واقعیت بشه…

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید